חדשות

תחרות שנתית לסטודנטים

ערב נהדר

ב-21 ביולי 2011 שבנו משלושה ימים ביערות הכרמל ומצאתי המוני מיילים במחשב. את העין צד אימייל מ"קדם", בית מכירות פומביות בירושלים. שי, אחד מבעלי החברה, שואל אם יש לי אינפורמציה על כרזה של הפועל המזרחי שעוצבה ע"י שמיר. "תורה ועבודה. מהגולה הבוערת לבניין ארץ ישראל דתית". האיור: גבר מזוקן מחזיק ביד אחת ספר תורה וביד אחת פטיש. זו לי הפעם הראשונה שאני רואה כרזה כזו והפעם הראשונה שאני לומד שהאחים שמיר עבדו עבור הפועל המזרחי. לא יכולתי לתרום לשי מאומה מלבד ניחוש: הכרזה היא מזמן מלחמת העולם השנייה או מיד לאחריה.

שלחתי שאילתה למיכה ריס והוא הודיע לי שעותק נמצא אצלו.

בין המיילים היו שישה מדן וולש, אתר פוסטר פלסטיין. באחד מהם שאל דן  אם הכרזה הרצופה היא של שמיר. בינגו. עוד כרזה של שמיר שלא הכרתי. האיור: גבר מתגלח ודמותו נשקפת בראי. הכרזה היא של שרף, בית חרושת לסבון בראשון לציון. אני מצאתי מודעות של שרף שעוצבו ע"י האחים שמיר בעיתוני 1935-6, אבל עד כה לא ראיתי כרזה צבעונית למוצר של שרף.

הודעתי לדן שהחתימה ש היא הלוגו של שמיר ששימש אותם בשנות ה-30 ובראשית שנות ה-40, ואז  הוא חשף את המקור שלו: e-bay. הכרזה מוצעת במחיר התחלתי של 140 דולר. החודש מכרו שתי כרזות של שמיר בתירוש במחיר של 3,450 דולר כל אחת.

יורם שמיר  2011