חדשות

תחרות שנתית לסטודנטים

עבודה ראשונה בארץ ישראל

ערן ליטוין שלח לי מודעה של סיגריות "אמירשהופיעה בנובמבר 1934 ב"כלנוע". זהו מועד סמוך מאוד לעלייתם ארצה של מקסים שמיר ושל רעייתו מוסיה (כנראה באוקטובר). גבריאל שמיר ורעייתו פנינה (שניהם גרפיקאים) הצטרפו למקסים במאי 1935.

על התקופה שבה עבד פה מקסים בגפו ידעתי אך מעט. בתיקים הנמצאים אצל בנו גדעון שמיר מצאתי התכתבות שלו עם האחים טאונוס, יבואנים של משאיות ואוטובוסים. שם מוזכרת עבודת עיצוב והפקה של שקופיות פרסומת בקולנוע. החיפוש אחר שקופיות הניב עד כה רק שקופית אחת (שנקראה אז דיאפוזיטיב): פרסומת לפורד. צילום שחור/לבן הופיע בקטלוג משנת 1936 של "אגודת הצירים העבריים לגרפיקה שימושית בארץ ישראל".

מיקי אנגל, אספן קופסאות סיגריות, כתב לי שסיגריות "אמיר" היו מותג של מספרו. כעבור חמש שנים עבדו שמיר עבור המתחרים: האחים בז'רנו.

המודעה חתומה "ש" בעיצוב מיוחד המציין את השם שפטלוביץ', שם משפחתם המקורי של מקסים ושל גבריאל. את השם שמיר אימצו ב-1935 כאשר הקימו יחדיו את הסטודיו שלהם. הם המשיכו להשתמש ב"ש", שעיצב כנראה מקסים, כחתימה על המודעות. לפי מודעה לפרסום עצמי שהתפרסמה בעיתון הארץ ב-1936 הם כתבו "סטודיה", כפי שמבטאים ברוסית.

"כלנוע" היה דו-שבועון מצויר שיצא לאור בשנים 1935-1930 ע"י נחום איתן (איתין) (1976-1902).

"מצויר" היה תרגום מ Illustrated, ואין פירושו שהעיתון היה מלוּוה בציורים אלא שהטקסטים לוּוו בציורים וּבצילומים. כיוון שאיתן היה בעל צינקוגרפיה (הראשון בארץ, לפי ויקיפדיה), אפשר להבין איך יכול היה להרשות לעצמו להפיק עיתון עם גלופות רבות.

הכותרת לקטע זה היא "עבודה ראשונה", והייתי צריך להוסיף: "שנמצאה עד כה".

יורם שמיר 2009